Program do rocznego rozliczenia podatkowego za 2014, który ułatwi wypełnić pit 2014

Rozliczenie roczne z PIT Format – odpowiedzi na pytania

Program PIT FORMAT to pomoc przy sporządzaniu rocznego rozliczenia podatkowego. Ten pit program sprawia, że rozliczenie PIT jest szybkie i proste. Umożliwia złożyć deklaracje za pośrednictwem internetu. Z tym programem łatwo sporządzasz pit 36, pit 37, pit O.

FAQ – Odpowiedzi na często zadawane pytania

OPP subkonto

 • Czy program uwzględnia wydzielenie zbieranych środków na poszczególne cele lub osoby?

Tak, program PIT FORMAT OPP - oferta subkonto opp umożliwia gromadzenie środków z tytułu odpisu 1 procenta podatku na subkonto opp dla konkretnej osoby, lub na określony cel.

PIT FORMAT biuro

 • Czy z programu PIT FORMAT mogą korzystać biura podatkowe i rachunkowe?

Jak najbardziej program PIT FORMAT BIURO – to wersja dla biur rachunkowych, kancelarii podatkowych oraz księgowych z możliwością wysyłki e-deklaracji. Obsługuje wszystkie rodzaje dochodów, jakie mogą uzyskać klienci / pracownicy: z tytułu zatrudnienia, z działalności gospodarczej (w tym ryczałt), dochody z giełdy oraz osiągane za granicą. Program umożliwia szybkie i wygodne wypełnianie deklaracji dla nieograniczonej liczby podatników (osób lub firm). Może być też instalowany na wielu stanowiskach. Dane i rozliczenia podatników przechowane są w wewnętrznej bazie danych, co usprawnia obsługę

E- deklaracje

 • Jak mogę wysłać e-deklarację do urzędu?

Należy utworzyć zwykłą deklarację za pomocą Kreatora lub Aktywnych deklaracji. Następnie wybrać opcję e-Deklaracje i kliknąć 'UTWÓRZ E-DEKLARACJE'. Program wygeneruje na podstawie formularzy nowe e-deklaracje. Po wybraniu ich z listy klikamy na 'WYSLIJ E_DEKLARACJE DO URZĘDU SKARBOWEGO' po czym odpowiedni kreator przeprowadzi nas przez proces wysyłki do urzędu.

 • Po wypełnieniu deklaracji i próbie wysłania jej do Urzędu Skarbowego, pojawia się komunikat o błędzie 401 - Weryfikacja negatywna dokument niezgodny ze schematem xsd [cvc-complex-type.2.4.d: Niewłaściwa zawartość została znaleziona od elementu 'podp:DaneAutoryzujace'. No child element is expected at this point.].

Z komunikatu wynika, że do E-deklaracji zostały dodane dwukrotnie Dane Autoryzujące. Należy spróbować wysłać e-deklarację ponownie, przechodząc jeszcze raz przez kreator wysyłki.

Instalowanie, uruchamianie i aktualizacja programu

 • Przy instalacji programu pojawia się komunikat o nieprawidłowej nazwie instalatora.

Do tej pory instalator przy uruchomieniu sprawdzał swoja nazwę i nie pozwalał się uruchomić, jeśli nie brzmiała ona dokładnie: Instaluj_PIT_Format_2012.exe. Niekiedy, w rzadkich przypadkach, nazwa ta przy pobieraniu uległa zmianie. W wersji 1.0.4 wprowadzono uzupełnienie i instalator toleruje pewne odstępstwa w swojej nazwie. Użytkownik może sam zmienić nazwę już pobranego instalatora albo, co łatwiejsze, może ponownie pobrać program i uruchomić jego instalację.

 • Po uruchomieniu płyty z Dziennik Gazeta Prawna wyskakuje komunikat: „bieżące ustawienia zabezpieczeń nie zezwalają na pobranie tego pliku” lub „pobieranie danych” uniemożliwiające zainstalowanie programu PIT FORMAT 2011.

Trudno nam stwierdzić, co może blokować instalację programu - wydawcą płyty jest wydawca Dziennik Gazeta Prawna, nasza firma jest jedynie producentem programu. Instalując nasz program z płyty na różnych systemach operacyjnych, z różnymi ustawieniami nie jesteśmy w stanie uzyskać wspomnianego komunikatu. Poniżej zamieszczamy link do bezpośredniego pobrania programu zamieszczonego na płycie Dziennika Gazety Prawnej. Prosimy o pobranie instalatora i zainstalowanie programu. Instalacja powinna odbyć się bez przeszkód.

http://ns313297.ovh.net/pity2012/101_fgp/Instaluj_PIT_Format_2012.exe

 • Jak zaktualizować program.

W przypadku potrzeby zaktualizowania programu najczęściej wystarczy po prostu uruchomić program System automatycznej aktualizacji poinformuje o najnowszej wersji dostępnej do pobrania. W przypadku braku takiego komunikatu, lub gdy na komputerze, na którym zainstalowany jest program nie ma połączenia z internetem można pobrać aktualizację ręcznie.

Aby to uzyskać należy wejść na stronę www.pit-format.pl/nowa-wersja-pit i postępując zgodnie z wytycznymi pobrać i zapisać plik aktualizacyjny. Plik ten można przenieść na komputer, na którym zainstalowany jest program i po uruchomieniu tego pliku zaktualizować program.

 • Mimo, że mam zainstalowany program ubiegłoroczny, nie mogę zaimportować podatników z wersji ubiegłorocznej – program nie znajduje pliku z podatnikami.

Najprawdopodobniej jest włączona na komputerze "kontrola konta użytkownika". Wtedy system Windows blokuje część plików i nie daje użytkownikom dostępu do tych plików. Jeżeli nie jest ta kontrola potrzeba i można wyłączyć (nie będą się np. pojawiać komunikaty w stylu.. "Czy na pewno chcesz..") to proszę wejść w Panel sterowania - konta użytkowników i filtr rodzinny - system i zabezpieczenia (po lewej stronie) - zmień ustawienia funkcji kontrola konta użytkowników. Widoczny suwak proszę przesunąć na sam dół - nigdy nie powiadamiaj.

Gdy już jednak plik został zablokowany to należy wejść w komputer - dysk lokalny (C:) - users - konto użytkownika - AppData - Local (najprawdopodobniej) - VirtualStore - tam znajdują się ukryte pliki i w nich users.xml.

Jeżeli po wejściu na konto użytkownika nie będzie widać folderu AppData proszę będąc na oknie windowsa kliknąć po lewej stronie Organizuj - opcje folderów i wyszukiwania - Widok - ukryte pliki i foldery - pokaż ukryte pliki, foldery i dyski. Gdy ta opcja będzie zaznaczona, ukaże się wspomniany folder i plik z użytkownikami. Plik ten proszę przekopiować na C, pulpit czy inne dowolne miejsce nie blokowane przez system. Możliwe będzie wtedy wskazanie pliku i import użytkowników.

 • Czy program można zainstalować i czy będzie działać prawidłowo pod systemem Linux?

Program był projektowany i pisany pod systemem Windows. Podejrzewamy, że z bibliotekami WINE lub na wirtualnej maszynie powinien działać również pod Linuksem. Instalacja programu, w przypadku bibliotek WINE, powinna wyglądać analogicznie, jak w systemie Windows. Uruchamiamy Instaluj_Pit_Format_2012.exe i klikamy Dalej, Dalej, Dalej.

Zapis deklaracji, wydruki:

 • Jak zapisać deklarację PIT-37 z załącznikami do pliku PDF?

Aby zapisać deklarację główną z załącznikami należy kliknąć WYDRUK - Komplet deklaracji - PODGLĄD - PDF - do pliku zapisany zostanie komplet deklaracji - deklaracja główna wraz z załącznikami.

 • Nie widać na wydruku stron do końca (nie mieszczą się numery stron, pouczenia).

Każda strona deklaracji ma swój obszar zadruku. To czy jest on w całości drukowany, czy nie zależy od ustawień drukarki nie programu. Proszę sprawdzić, czy nie widać końca strony zarówno na samym wydruku, jak i na podglądzie wydruku. W przypadku, gdy nie widać całych stron tylko na samym wydruku należy maksymalnie zmniejszyć marginesy już w ustawieniach samej drukarki, wybrać opcję dopasowania do obszaru zadruku. Każda drukarka ma swoje ustawienia i nie jesteśmy w stanie konkretnie wskazać co ustawić. Pomijając ustawienia drukarki, radzimy zapisać deklarację jako plik PDF (służy do tego ikonka nad deklaracją PDF). Otworzyć ten plik, kliknąć Drukuj. W ustawieniach wydruku prosimy wybrać: Skalowanie strony - Dopasuj do obszaru zadruku. Takie ustawienie powinno wydrukować całą deklarację wraz z numerami stron.

 • Jak wydrukować formularze podatkowe na innym komputerze.

W przypadku potrzeby zapisania wypełnionej deklaracji w celu późniejszego wydruku można ją wyeksportować do pliku w formacie PDF. Aby to uzyskać należy przejść do widoku formularzy (jeżeli pracujemy w Kreatorze należy kliknąć zakładkę "Deklaracje: …"). Następnie na liście formularzy z lewej strony wskazać wybrany formularz i kliknąć na ikonę PDF. Powtórzyć dla kolejnych formularzy.

Inne dotyczące PIT:

 • Program wyliczył mi podatek ale wartość 1% podatku nie pojawia się na deklaracji.

Aby wartość 1 procent podatku pojawiła się na formularzu należy wybrać Organizację Pożytku Publicznego dla której będzie on przekazany. W Kreatorze dokonamy tego na kroku '1% podatku dla (dla wybranej deklaracji)' natomiast w Aktywnych Deklaracjach należy wypełnić pole poprzedzające kwotę 1% podatku, np. dla deklaracji PIT-37 będzie to komórka o numerze 124 - Numer KRS.

 • Nie można wpisać kwot przychodu w PIT-28.

Przychód należy wprowadzić do załącznika PIT-28A lub PIT-28B. Będzie on automatycznie przepisany do deklaracji głównej.

 • Kwoty wpisane do PIT-O są zerowane (wpisane kwoty są widoczne w tle, a wyraźne są zera 0,00).

Aby kwoty z PIT-O były możliwe do odliczenia musi być wykazany przychód w głównej deklaracji (PIT-28, PIT-36 lub PIT-37). Gdy brak przychodu lub jest on zbyt mały wówczas kwoty odliczeń, choć są rejestrowane, są jednak ograniczane do dopuszczalnej wysokości.

Po wprowadzeniu przychodu, wcześniej wpisane i ograniczone kwoty z PIT-O automatycznie zostaną ujęte na deklaracjach w wysokości zależnej od przychodu.

 • Proszę o informację, gdzie zapisywane są poszczególne formularze deklaracji podatkowych. Dlaczego nie ma możliwości ustawienia ścieżki do zapisu na wybranym dysku.

Dane formularzy zintegrowane są z pozostałymi danymi programu. Formularze nie są zapisywane w odrębnych plikach.
W przypadku potrzeby zapisania wypełnionej deklaracji w dowolnej lokalizacji np. w celu późniejszego wydruku można ją wyeksportować do pliku w formacie PDF. Aby to uzyskać należy przejść do widoku formularzy deklaracji (jeżeli pracujemy w Kreatorze należy kliknąć zakładkę "Deklaracje: …"). Następnie na liście formularzy z lewej strony wskazać wybrany formularz i kliknąć na ikonę PDF. Powtórzyć dla kolejnych formularzy.

 • Czy program można zainstalować na komputerze firmowym i rozliczać nieodpłatnie pracowników?

Program bezpłatnie dedykowany jest podatnikom indywidualnym do osobistego użytku. Program przeznaczony do celów komercyjnych, z którego czerpie się korzyści materialne czy też inne profity (prestiż, wdzięczność pracowników) jest płatny. Zachęcamy Państwa do przejścia na stronę http://www.pit-format.pl/pit-biuro-rachunkowe- można tam zamówić płatną wersję programu przeznaczoną do takich celów, jak rozliczenie pracowników z urzędem skarbowym.

 • Przepracowałem część roku w jednym zakładzie pracy gdzie miałem podwyższone koszty uzyskania przychodu i drugą część w innym gdzie koszty były standardowe. Kreator na karcie 'Kontrola kosztów' wylicza mi koszty albo podwyższone, albo standardowe za cały rok. Co mam zrobić?

Na karcie "Kontrola kosztów" należy wybrać opcję 'zastosuj inną kwotę kosztów uzyskania przychodu' i wpisać ręcznie prawidłową kwotę.