Rozlicz pit jak
dotychczas!
SZYBKO I BEZBŁĘDNIE

Niezbędnik podatnika

 1. Jak rozliczyć PIT 2023
 2. Którą deklarację wybrać
 3. Który załącznik wybrać
 4. Złożenie deklaracji
 5. Metody opodatkowania
 6. Źródła przychodów
 7. Koszty uzyskania przychodu w stosunku pracy
 8. Stawki podatkowe i kwota wolna od podatku
 9. Danina solidarnościowa
 10. Zerowy PIT dla młodych
 11. Zerowy PIT dla rodziny 4 plus
 12. Zerowy PIT dla emerytów
 13. Zerowy PIT dla powracających lub zmieniających rezydencję
 14. Doliczenia do dochodu o podatku
 15. Ulgi i odliczenia
 16. 1,5 procent podatku
 17. Złożenie zeznania
 18. Zwrot nadpłaty podatku
 19. Zapłata podatku
 20. Najczęściej popełniane błędy
 21. Konsekwencje nie złożenia zeznania
 22. Korekta deklaracji
 23. Pobierz darmowy program pit 2023 i wypełnij zeznanie podatkowe

Jak rozliczyć PIT 2023

Jak co roku stoimy przed zadaniem, jakie nakłada na nas system podatkowy, czyli przed rozliczeniem się z osiągniętych przychodów przed naczelnikiem urzędu skarbowego. Jest to obowiązek każdego podatnika, a jak wiadomo co jest obowiązkowe i nacechowane licznymi przepisami, których należy przestrzegać, zawsze budzi strach i kojarzy się z czymś nieprzyjemnym i czasochłonnym. Ale czy tak musi być?

Nie wiesz jak rozliczyć PIT? Masz dość wypełnienia ręcznego pobranego w urzędzie skarbowym druku lub stania w kolejce do okienka pocztowego, by wysyłać swoje zeznanie listem poleconym i to ciągłe zastanawianie się czy wszystko wypełniłem dobrze, czy nie pomyliłem pól?

Mamy dla Ciebie proste rozwiązanie, możemy pomóc Ci w spełnieniu tego obowiązku. Wystarczy, że skorzystasz z programu PIT FORMAT 2023. W kilku prostych krokach sporządzisz swojego PITa.

Ale przed tym, przygotuj się do tego odpowiednio.

Wybierz odpowiedni formularz do źródeł przychodów

Przeanalizuj wszystkie źródła przychodów, jakie osiągnąłeś w 2023 r. Czy oprócz podstawowego dochodu, np. pracy na umowę o pracę, emerytury, czy renty lub działalności gospodarczej, nie było także umowy zlecenia lub o dzieło? Może otrzymałeś od ZUS-u świadczenie zasiłkowe ? A czy nie sprzedałeś w tym roku akcji Twojej firmy lub domu, który kupiłeś po 2009 r. Dobrze się zastanów, by nie było potem potrzeby korygować swojego zeznania. Do danego źródła przychodów będziesz bowiem musiał dopasować odpowiedni druk zeznania. Możesz to zadanie powierzyć programowi do rozliczenia PIT.

Zgromadź potrzebne dokumenty

Przygotuj wszystkie dokumenty, jakie posiadasz, potwierdzające osiągnięte dochody i zapłacone podatki, typu np. PIT-11, PIT-11A, PIT-8C, PIT-R. Organy je wydające musiały przesłać ci je do końca lutego roku następnego. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, będzie to Książka Przychodów i Rozchodów (lub Ewidencja Przychodów) i Ustalenie Dochodu. Będą ci potrzebne nie tylko kwoty przychodów i ewentualnych kosztów, ale i wielkość zapłaconych do tej pory zaliczek na podatek, czy też składek społecznych i zdrowotnych.

Sprawdź, czy zachodzi możliwość skorzystania z preferencyjnej formy opodatkowania?

Zastanów się, czy będziesz rozliczać się samodzielnie, czy wspólnie z małżonkiem? A może doliczysz do swojego zeznania dochody małoletnich dzieci lub skorzystasz z rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Pobierz darmowy Program PIT Format i wydrukuj lub wyślij swój PIT 2023 przez internet >>

Zastanów się, z jakich ulg i odliczeń będziesz mógł skorzystać ?

Będziesz chciał skorzystać z odliczeń, by obniżyć swoje zobowiązania podatkowe? Ale jakie? Może internet, może ulga na dzieci, albo rehabilitacyjna ? A może kontynuujesz ulgę budowlaną? Skompletuj wszystkie potrzebne dokumenty, z których będą wynikać poniesione koszty.

I możesz już przystąpić do rozliczenia. Uruchom program PIT FORMAT 2023 i do dzieła. Odpowiedź na kilka pytań programu (Kreator) lub jak posiadasz wiedzę podatkową, wpisz kwoty bezpośrednio we właściwe pola deklaracji (Aktywne deklaracje).

E-deklaracje

Jeżeli nie chcesz drukować zeznania, by zanieść je do urzędu skarbowego osobiście lub wysłać pocztą polską przesyłką poleconą, możesz wysłać swoje zeznanie elektronicznie. Pamiętaj jednak, że każda deklaracja, czy to papierowa czy elektroniczna musi być podpisana. Na papierze - długopisem imieniem i nazwiskiem, a w przypadku wysyłki poprzez system e-deklaracji - podpisem elektronicznym, jeżeli takowy posiadasz lub danymi autoryzującymi. Są nimi:

 • numer NIP (jeśli jest on u podatnika wymagany),
 • imię (pierwsze),
 • nazwisko,
 • numer PESEL (jeśli podatnik posiada ten numer),
 • data urodzenia,
 • kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym jest składany dokument elektroniczny (składając deklarację za 2023 - podajemy kwoty przychodów z 2022 r. rozliczanych w deklaracji składanej w 2023 r.).

Wpisz uważnie właściwą kwotę przychodu, ponieważ błędne jej podanie, może skutkować, odrzuceniem zeznania przez system e-deklaracji.

Nawet gdy rozliczasz się wspólnie z małżonkiem, podajesz dane osoby występującej w zeznaniu jako podatnik. Małżonek nie musi się już podpisywać, ani składać żadnych upoważnień.

Urzędowe potwierdzenie odbioru

Posiadane potwierdzenia wysłania zeznania podatkowego może okazać się z czasem bardzo ważne. Składając zeznanie w okienku pocztowym, nie zapomnij o druku potwierdzenia nadania. Natomiast jeżeli przekazałeś je bezpośrednio odpowiedniemu pracownikowi Urzędu Skarbowego, zadbaj, czy na kopii postawił on stempel potwierdzający datę jego złożenia. Tak samo jest przy wysyłce e-deklaracji. Nie zapomnij o pobraniu Urzędowego Poświadczenie Odbioru, to jedyne potwierdzenie, że system Ministra Finansów przyjął Twoje zeznanie. Tylko, gdy będziesz takowe posiadał, możesz mieć pewność, że deklaracja została przekazana do urzędu, że jego wysyłka nie zakończyła się błędem. Pamiętaj, że musisz je tak samo długo przechowywać, jak same zenanie, czyli przez okres 5 lat.

W jakim terminie złożysz swojego PITa?

Pamiętaj o terminach, do których musisz wywiązać się z obowiązku rozliczenia PIT. Ich zachowanie pozwoli Ci uniknąć poważnych konsekwencji, w tym kary pieniężnej.

W roku 2024 zeznanie podatkowe za rok 2023 należy złożyć do:

 • 28 luty 2024 r. :

  • PIT-16A (karta podatkowa)
 • 30 kwietnia 2024 r.:

  • PIT-36 (działalność gospodarcza - zasady ogóle, przychody z zagranicy, dochody małoletnich dzieci)
  • PIT-36L (działalność gospodarcza rozliczana liniowo)
  • PIT-37 (praca)
  • PIT-38 (giełda)
  • PIT-39 (nieruchomości)
  • PIT-28 (ryczałt ewidencjonowany)

Pamiętaj, termin mija o godzinie 23:59! Liczy się data stempla pocztowego lub data określona na UPO.

Pozostaje sporządzić zeznanie, ale tym zajmie się już program PIT FORMAT 2023. Odpowiadając na pytania kreatora lub wpisując kwoty w odpowiednie pola deklaracji, szybko i bezproblemowo sporządzisz swoje zeznanie.

Już wiesz jak rozliczyć PIT 2023 szybko i prawidłowo. A więc do dzieła ‼