Danina solidarnościowa to nic innego niż tak na prawdę trzeci próg podatkowy" , bowiem od 2019r. zapłacą ją najbogatsi, których dochody przekroczą rocznie 1 000 000 zł.
Stawką 4% opodatkować należy nadwyżkę dochodu ponad kwotę 1 000 000 zł. Pamiętaj jednak, że nie zwalnia cię to z zapłaty 32% podatku po przekroczeniu limitu kwotowego dochodu z drugiego progu podatkowego! To dodatkowe opodatkowanie, z którego będziesz musiał się wywiązać.
Dla ustalenia dochodu do tej daniny sumuje się przychody opodatkowane według skali (czyli np. dochody z pracy, umów cywilnoprawnych, z działalności gospodarczej itp.) z dochodami zagranicznymi, dochodami opodatkowanymi liniowo, dochodami ze sprzedaży akcji i papierów wartościowych, inne źródła (np. prywatne zbycie nieruchomości i praw z nieruchomościami, przychody z tytułu wygranych w konkursach, grach związane odejmujemy koszty uzyskania przychodu oraz możliwe odliczenia od dochodu, czyli składki na ubezpieczenie społeczne, także te zapłacone zagranicą.
W szczególności do sumy tej będą brane:
Jedynym źródłem dochodu zwolnionym z obowiązku zapłaty daniny solidarnościowej jest dochód opodatkowany ryczałtem, zarówno ryczałtem ewidencjonowanym, jak i najem prywatny. A to dla tego, że w przypadku tych przychodów, gdy przekroczą on 250 000 Euro tracimy od przyszłego roku prawo do stosowania tego rozliczenia.
Podstawę obliczenia daniny solidarnościowej zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
Każdy z małżonków, niezależnie od sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w PIT-36 albo w PIT-37, przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej uwzględnia wyłącznie swoje dochody (nie łączy ich z dochodami małżonka, ani nie dzieli na pół).
Danina rozliczana będzie na osobnym formularzu DSF-1. Deklaracja ta zawiera dane umożliwiające prawidłową identyfikację osoby fizycznej i urzędu skarbowego, do którego jest kierowana, oraz poprawne rozliczenie daniny solidarnościowej. Deklarację składa się właściwemu urzędowi skarbowemu. W przypadku osób fizycznych:
Deklarację można złożyć papierowo lub w wersji elektronicznej. W przypadku złożenia deklaracji o wysokości daniny solidarnościowej zawierającej błąd, podatnikowi przysługuje prawo do skorygowania deklaracji przez złożenie deklaracji korygującej.
Termin zapłaty tej daniny to zawsze 30 kwiecień roku następującego po rozliczanym roku kalendarzowym (czyli w przypadku rozliczenia za rok 2024 będzie to 30.04.2025 r.).
Osoba fizyczna wpłaca daninę solidarnościową na rachunek urzędu skarbowego właściwego w sprawach podatku dochodowego od osób fizycznych. Naczelnik urzędu skarbowego przekazuje wpłaconą kwotę na rachunek bankowy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Danina solidarnościowa stanowi źródło przychodów tego funduszu.
Pobierz darmowy Program PIT Format i wydrukuj lub wyślij swój PIT 2024 przez internet >>