Dochody małoletniego dziecka można rozliczyć na różne sposoby, także w zależności od źródła tych dochodów.
Tylko samodzielne złożenie PIT daje gwarancję uwzględnienia
wszystkich należnych Ci ulg i odliczeń !
Masz nie tylko obowiązek rozliczenia się ze swoich dochodów, ale również małoletniego dziecka lub dziecka przysposobionego. Takie dochody doliczysz do własnych dochodów, wówczas gdy przysługuje Ci prawo do pobierania pożytku ze źródeł przychodów dzieci, czyli gdy masz prawo dysponowania dochodami dziecka. Ważne jest również to, że do swoich dochodów możesz doliczyć tylko te dochody, które dziecko uzyskało przed osiągnięciem pełnoletności. Pełnoletność uzyskuje także osoba poniżej 18 roku życia, która zawarła związek małżeński.
W momencie, gdy Twoje dziecko uzyska pełnoletność i uzyska dochód podlegający opodatkowaniu, ukończywszy w danym roku podatkowym 18 lat, składa już samodzielnie zeznanie podatkowe. Wykazując w nim jedynie dochody uzyskane od dnia uzyskania pełnoletności.
Nie doliczysz dochodów małoletniego dziecka do swoich dochodów, gdy:
W zasadzie ustawa nie definiuje pojęcia praca, w tej kwestii należy rozumieć to, iż praca jest to świadome, celowe działanie zmierzające do określonych dóbr materialnych wykonywane w ramach obowiązków wynikających ze stosunku pracy, stosunku służbowego lub również z umów zlecenia lub dzieło. Tak więc dochodami z pracy dzieci będą dochody uzyskane:
W przypadku, gdy Twoje małoletnie dziecko osiąga dochody wymienione wyżej, musisz złożyć odrębne zeznanie na imię i nazwisko dziecka. Jednakże takie zeznanie wypełniasz i podpisujesz Ty w imieniu dziecka.
Dodatkowo w przypadku, gdy jesteś pozbawiony przez sąd władzy rodzicielskiej lub jesteś pozbawiony zarządu nad majątkiem dziecka - nie doliczysz dochodów małoletniego do swoich.
Jeżeli jesteś opiekunem prawnym, gdzie zostałeś zobowiązany wyrokiem sądu do wychowania dzieci w przypadku np. śmierci rodziców lub posiadasz statut rodziny zastępczej to również nie będziesz miał możliwości doliczenia dochodów dziecka.
W takim przypadku, jeżeli małoletnie dziecko osiąga dochody, konieczne jest złożenie w jego imieniu odrębnego zeznania podatkowego, które podpisze wyznaczony opiekun prawny. Istotne jest to, że opiekunem nie musi być osobą z rodziny zastępczej.
Jeżeli Twoje małoletnie dziecko uzyskuje dochody, które powinny być doliczone do Twoich dochodów w zeznaniu podatkowym, powinieneś wykazać te dochody w PIT-36 oraz w załączniku PIT/M. Składasz właśnie tę deklarację nawet, gdy uzyskiwałeś tylko dochody z pracy i powinieneś je wykazać na deklaracji PIT-37.
Pamiętaj jednak, że jako rodzice, składacie dwa odrębne załączniki PIT/M. Po jednym załączniku każde z was, niezależnie od wybranego sposobu rozliczenia (wspólne rozliczenie z małżonkiem czy też wybranie sposobu opodatkowania indywidualnie). Nie dotyczy to sytuacji, kiedy orzeczono między wami separację - w takim przypadku dochody dolicza się do dochodów osoby, która wychowuje dziecko.
PIT/M wypełniasz swoim imieniem i nazwiskiem, bez względu na liczbę dzieci, których dochody masz obowiązek doliczyć. Wpisuje się w nim: przychód, koszty uzyskania tego przychodu, dochód (lub stratę), zaliczki od uzyskanych przez małoletnie dziecko przychodów podlegających łącznemu opodatkowaniu z Twoimi przychodami.
Po wypełnieniu PIT/M przenosisz wynikający z załącznika dochód oraz sumę zaliczek do odpowiednich pozycji w PIT-36. Jeżeli składasz odrębne zeznania podatkowe z małżonkiem, dochody małoletnich dzieci powinny być doliczane po połowie każdemu z was.
Pobierz darmowy Program PIT Format i wyślij swój PIT za 2024 przez internet>>