Przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu rocznemu, na takich samych zasadach, jakie zostały wybrane na początku roku.
Możliwe jest więc rozliczenie przychodów z tego typu :
W przypadku dwóch pierwszych opodatkowany jest dochód. Aby go ustalić, musisz od przychodu z działalności gospodarczej odjąć koszty jego uzyskania. Przychody i koszty powinieneś wykazywać w ewidencji, zwanej podatkową księgą przychodów i rozchodów lub w księgach rachunkowych, prowadzonych zgodnie z przepisami o rachunkowości.
Natomiast w przypadku ryczałtu ważnym jest sam przychód, poniesione wydatki związane z działalnością nie mają tu znaczenia. Przy tej formie opodatkowania musisz prowadzić ewidencję przychodów z prowadzonej działalności.
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Co miesiąc lub kwartał danego roku miałeś obowiązek wyliczenia i wpłacania zaliczki na podatek. Przy opodatkowaniu według skali podatkowej konieczność ta powstaje dopiero od miesiąca, w którym dochód z działalności, pomniejszony o przysługujące odliczenia (m.in. zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne), przekroczył kwotę określoną w skali podatkowej powodującą obowiązek zapłacenia podatku (kwota wolna wynosi w 2024 r. 30 000 zł).
Jeżeli chcesz skorzystać z rozliczenia ulgi podatkowe sprawdź najpierw, czy masz w ogóle prawo do danej ulgi.
Tylko w przypadku stosowania zasad ogólnych pozwala rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci. To też jedyna forma pozwalająca na odliczenie ulgi rodzinnej. Ta forma i ryczałt ewidencjonowany pozwala natomiast na rozliczenie wydatków na cele rehabilitacyjne (tzw. ulgi rehabilitacyjnej), wydatków na Internet (tzw. ulgę internetową), darowiznę na określone cele. Przy liniowym opodatkowaniu dochodu z działalności gospodarczej nie skorzystasz z ulg podatkowych, za wyjątkiem ulgi dla osób osiągających dochody za granicą. W każdym z nich natomiast możesz odliczyć zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne oraz wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego dokonane w roku podatkowym, do wysokości określonej w przepisach o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Od 2022r. zmieniły się zasady odliczenia składki zdrowotnej. Prawo do jej odliczenia ale już nie od podatku, a od dochodu/ przychodu przysługuje wyłącznie opodatkowanym liniowo, kartą podatkową lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Składek z działalności na zasadach ogólnych, etatu, czy zleceń nie odliczymy już w ogóle. Ale i ci uprawieni nie odliczą pełnych zapłaconych kwot składek zdrowotnych. Obowiązują bowiem limity odliczenia i tak:
Sprawdź też, czy posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty uprawniające do ulgi oraz czy wystarczy ci dochodu lub przychodu, by kwotę ulgi odliczyć.
PIT 36 – dla rozliczających się na zasadach ogólnych – składana do końca kwietnia roku następnego,
PIT 36L – dla rozliczeń liniowych – składana do końca kwietnia roku następnego,
PIT 28 – dla ryczałtowców, składana w terminie do końca kwietnia roku następnego.
Deklaracje sporządzasz dobierając do nich odpowiednie załączniki, w zależności od formy opodatkowania oraz rodzaju deklarowanych czynności mogą to być: PIT/B, PIT/O, PIT/D, PIT/M, PIT/ZG.
Przede wszystkim przygotuj informację o pozycjach przychodów i kosztów ze wszystkich prowadzonych działalności gospodarczych, w tym, celu będziesz potrzebował książki przychodów i rozchodów lub też samego ustalenia dochodów. Jeżeli zobowiązany byłeś do corocznego sporządzenia inwentaryzacji, pamiętaj o wynikach przeprowadzonego spisu z natury, różnice remanentowe wpływają bowiem na koszty twojej działalności. Będziesz również potrzebować wielkości płaconych co miesiąc/kwartał zaliczek na podatek dochodowy. Przygotuj więc sobie wszystkie potwierdzenia ich płatności.
Nie zapomnij też o zapłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Upewnij się tym samym, czy te pierwsze nie zostały już wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i wiedź że zdrowotne możesz odliczyć od podatku do pewnego limitu, będzie to wiec 7,75%, a nie pełne 9%, które płaciłeś.
Pobierz darmowy Program PIT Format i wyślij swój PIT za 2024 przez internet>>