
Ulga polega na zastosowaniu preferencyjnego opodatkowania stawką 5% podatku dochodów z takich praw jak:
Aby móc zastosować takie opodatkowanie muszą być spełnione następujące warunki:
Podstawa opodatkowania jest iloczyn dochodu rocznego z w/w prawa własności intelektualnej i wskaźnika stworzonego z kwot ponoszonych wydatków – tj. kosztów działalności. Pamiętać jednak należy, iż odliczone koszty muszą mieć bezpośredni związek z danym prawem własności intelektualnej.
W razie wystąpienia straty będzie ją można odliczyć w najbliższych kolejno następujących po sobie 5 latach podatkowych i to bez żadnego limitu odliczenia, cała więc strata może być odliczona.
Wskaźnik nexus kwot ponoszonych wydatków oblicza się zgodnie z następującym wzorem:
Poszczególne litery we wzorze oznaczają koszty faktycznie poniesione, tj. uregulowanie zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrąceń wierzytelności, przez podatnika na :
Jeżeli wskaźnik ten wyjdzie wyższy niż 1 przyjmuje się, że wynosi on 1.
Dochody ustala się łącznie dla następujących rodzajów grup przychodów – w odniesieniu do każdego z praw osobno:
Każdy rodzaj przychodu należy wyodrębnić osobno w prowadzonej dokumentacji księgowej.
Ponadto podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, w szczególności ci podatnicy, którzy pracują nad wytworzeniem więcej niż jednego kwalifikowanego IP, powinni prowadzić ewidencję projektów badawczo-rozwojowych, która składałaby się z następujących elementów:
Natomiast w celu prawidłowego ustalenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych IP, podatnik ma również obowiązek prowadzić szczegółową ewidencję zdarzeń gospodarczych, na podstawie której wykaże on łączne przychody, koszty podatkowe, dochody, straty, dochody podlegające opodatkowaniu stawką 5%, oraz dochody, które nie będą podlegały preferencyjnemu opodatkowaniu w załączniku zeznania podatkowego, który jest integralną częścią zeznania podatkowego.
Ministerstwo Finansów radzi, by przed skorzystaniem z ulgi uzyskać indywidualną interpretację podatkową.
W trakcie roku należy płacić zaliczki na podatek według ogólnych zasad, a korzystanie z preferencyjnej stawki może nastąpić dopiero w zeznaniu rocznym. Ulgę należy więc wykazać w odpowiednich pozycjach deklaracji PIT-36, PIT-36L oraz poprzez wykazanie preferencji w załącznikach PIT-IP.
Podatnik winien również pamiętać, że w sytuacji poniesienia straty na danym kwalifikowanym IP nie będzie mógł tej straty rozliczyć na zasadach ogólnych, tj. z dochodem z działalności opodatkowanej stawką 9% lub 19% (zgodnie z ustawą o CIT) oraz stawką 12% i 32% lub 19% (zgodnie z ustawą o PIT)
Jeżeli zastawiasz się, czy będziesz mógł skorzystać z tego opodatkowania, sprawdź to na przygotowanym przez MF diagramie:
Źródło: https://www.podatki.gov.pl/pit/wyjasnienia-pit/objasnienia-podatkowe-ip-box
Pobierz darmowy Program PIT Format i wydrukuj lub wyślij swój PIT 2024 przez internet >>