Rozlicz pit jak
dotychczas!
SZYBKO I BEZBŁĘDNIE

Niezbędnik podatnika

 1. Jak rozliczyć PIT 2023
 2. Którą deklarację wybrać
 3. Który załącznik wybrać
 4. Złożenie deklaracji
 5. Metody opodatkowania
 6. Źródła przychodów
 7. Koszty uzyskania przychodu w stosunku pracy
 8. Stawki podatkowe i kwota wolna od podatku
 9. Danina solidarnościowa
 10. Zerowy PIT dla młodych
 11. Zerowy PIT dla rodziny 4 plus
 12. Zerowy PIT dla emerytów
 13. Zerowy PIT dla powracających lub zmieniających rezydencję
 14. Doliczenia do dochodu o podatku
 15. Ulgi i odliczenia
 16. 1,5 procent podatku
 17. Złożenie zeznania
 18. Zwrot nadpłaty podatku
 19. Zapłata podatku
 20. Najczęściej popełniane błędy
 21. Konsekwencje nie złożenia zeznania
 22. Korekta deklaracji
 23. Pobierz darmowy program pit 2023 i wypełnij zeznanie podatkowe

Jaki urząd wybrać

Jaki Urząd skarbowy wybrać? Adres zameldowania? Adres pracodawcy? Powołując się na ustawę o wyborze właściwego Urzędu Skarbowego decydujący jest adres Twojego zamieszkania aktualny w ostatnim roku podatkowym. Tak więc wypełniając swoje zeznanie podatkowe NIE wprowadzasz adresu zameldowania, ani adresu czy miejsca wykonywanej pracy, ani również adresu pracodawcy.

Wybierając właściwy Urząd pamiętaj, że adres zamieszkania nie zawsze jest taki sam jak adres zameldowania. Adres zamieszkania jest to adres, pod którym przebywasz z zamiarem stałego pobytu i ten właśnie adres będzie decydował o wyborze Urzędu skarbowego do którego złożysz swój PIT.

A co w kwestii przeprowadzki?

Ustawodawca przewidział tego typu sytuacje, dlatego też właściwym Urzędem, jaki powinieneś wybrać na swoim zeznaniu podatkowym, będzie adres zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego.

Jeżeli przeprowadzałeś się w obrębie terenu, który podlega do jednego Urzędu Skarbowego to nie ma problemu – wybierasz ten sam Urząd.

W przypadku większych miast, gdzie funkcjonuje kilka Urzędów – wiedz, że na stronach internetowych tych placówek jest podany zakres terytorialny z wykazem ulic, więc w szybki sposób możesz sprawdzić, jaki Urząd wybrać.

Rozliczam się wspólnie z małżonkiem, ale mieszkamy osobno.

W przypadku chęci wspólnego rozliczenia, PIT powinien zostać złożony w jednym Urzędzie wybranym przez Was. Ważne jest natomiast to, iż musi on być przynależny dla przynajmniej jednego z małżonków.

Urzędy powinny się między sobą kontaktować, ale aby uniknąć niepotrzebnych wyjaśnień i stresu warto jest wysłać pismo informacyjne o miejscu złożenia przez Was deklaracji do drugiego Urzędu.

Pobierz darmowy Program PIT Format i wyślij swój PIT za 2023 przez internet>>