Niekoniecznie musi być to urząd przypisany do Twojego adresu zameldowania, jeśli mieszkasz pod innym adresem, przypisanym do innego urzędu skarbowego.
Tylko samodzielne złożenie PIT daje gwarancję uwzględnienia
wszystkich należnych Ci ulg i odliczeń !
Jaki Urząd skarbowy wybrać? Adres zameldowania? Adres pracodawcy? Powołując się na ustawę o wyborze właściwego Urzędu Skarbowego decydujący jest adres Twojego zamieszkania aktualny w ostatnim roku podatkowym. Tak więc wypełniając swoje zeznanie podatkowe NIE wprowadzasz adresu zameldowania, ani adresu czy miejsca wykonywanej pracy, ani również adresu pracodawcy.
Wybierając właściwy Urząd pamiętaj, że adres zamieszkania nie zawsze jest taki sam jak adres zameldowania. Adres zamieszkania jest to adres, pod którym przebywasz z zamiarem stałego pobytu i ten właśnie adres będzie decydował o wyborze Urzędu skarbowego do którego złożysz swój PIT.
Ustawodawca przewidział tego typu sytuacje, dlatego też właściwym Urzędem, jaki powinieneś wybrać na swoim zeznaniu podatkowym, będzie adres zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego.
Jeżeli przeprowadzałeś się w obrębie terenu, który podlega do jednego Urzędu Skarbowego to nie ma problemu – wybierasz ten sam Urząd.
W przypadku większych miast, gdzie funkcjonuje kilka Urzędów – wiedz, że na stronach internetowych tych placówek jest podany zakres terytorialny z wykazem ulic, więc w szybki sposób możesz sprawdzić, jaki Urząd wybrać.
W przypadku chęci wspólnego rozliczenia, PIT powinien zostać złożony w jednym Urzędzie wybranym przez Was. Ważne jest natomiast to, iż musi on być przynależny dla przynajmniej jednego z małżonków.
Urzędy powinny się między sobą kontaktować, ale aby uniknąć niepotrzebnych wyjaśnień i stresu warto jest wysłać pismo informacyjne o miejscu złożenia przez Was deklaracji do drugiego Urzędu.
Pobierz darmowy Program PIT Format i wyślij swój PIT za 2024 przez internet>>