Od 1 września 2011 r., zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, istnieją dwa identyfikatory podatkowe: NIP i PESEL. W rozliczeniach PIT, ale i na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań niepodatkowych należności budżetowych, których poborem zajmują się np. organy celne, musisz podać właściwy identyfikator podatkowy. To jest Twój obowiązek!
Pamiętaj też, ze niepodanie przez numeru identyfikacji podatkowej lub podanie numeru nieprawdziwego jest co do zasady wykroczeniem skarbowym.
Numer PESEL będziesz posługiwał się gdy :
W przeciwnym wypadku właściwym będzie numer NIP. Posłużą się więc nim:
Osoba fizyczna uzyskujące przychody z najmu „prywatnego", która nie prowadzi działalności gospodarczej oraz nie jest zarejestrowana jako podatnicy VAT, jako identyfikator podatkowy powinna stosować numer PESEL, niezależnie od wybranej formy opodatkowania najmu, czy będą ti zasady ogólne czy ryczałt.
Jeżeli jesteś osobą fizyczna i również nie prowadzisz działalności gospodarczej i jesteś niezarejestrowany do VAT, ale zatrudniasz nianię i płacisz za nią składki ZUS, bo będziesz posługiwać się numerem identyfikacji podatkowej (NIP).
Podobnie, gdy jako osoba objęta rejestrem PESEL jesteś także wspólnikiem spółki jawnej lub innych handlowych spółek osobowych i osiągasz przychody wyłącznie z tego tytułu, nie prowadzisz działalności, nie zgłosiłeś się do VAT, ani nie jesteś płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, posłużysz się numerem PESEL jako identyfikatorem podatkowym. Jeżeli jednak samodzielnie opłacasz składki na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne za siebie, choćby było to tylko samo zdrowotne z uwagi na zbieg tytułów ubezpieczeń, to twoim identyfikatorem podatkowym będzie NIP.
Wątpliwości budzi także sytuacja, gdy w roku podatkowym, za który składasz zeznanie prowadziłeś działalność gospodarczą, natomiast obecnie już nie i wyrejestrowałeś się z VAT i ubezpieczeń ZUS Jaki w takiej sytuacji wybrać identyfikator, NIP, czy Pesel? Właściwym będzie NIP, bowiem ważnym jest status ewidencyjnym w okresie, za jaki dokonujesz rozliczenia, a nie w momencie dokonywania tej czynności. Nie ważne czy zamknąłeś firmę z końcem tego roku, czy to w jego trakcie. Również zawieszona działalność, skutkuje dalszym stosowaniem identyfikatora NIP
A co w sytuacji cudzoziemca, który pracował w Polsce i w związku z tym musi te dochody rozliczyć w polskim urzędzie skarbowym? Jego identyfikatorem podatkowym, jako osoby fizycznej, która nie jest objęta rejestrem PESEL, a na podstawie odrębnych ustaw posiada status podatnika, jest NIP.
Pamiętaj też, że informacje o sowim właściwym identyfikatorze musisz przekazać pracodawcy jako płatnikowi podatku i składek ZUS. Firma może więc zażądać od Ciebie jego podania, aczkolwiek możesz go podać zarówno ustnie, jak i pisemnie.
Pobierz darmowy Program PIT Format i wyślij swój PIT za 2024 przez internet>>
Osoby posługujące się numerem PESEL, nie ma ją wyznaczonego przepisami terminu zaktualizowania danych identyfikacyjnych, gdy zmieniły się jego dane adresowe, do kontaktu lub też numer konta bankowego. Inaczej jest natomiast z osobami posługującymi się numerem NIP, tu aktualizacji danych objętych tym zgłoszeniem należy dokonać w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.
Zmianę danych identyfikacyjnych dokonujemy na jednej z trzech form: