Załącznik PIT 28A - działalność i najem rozliczane ryczałtowo

PIT 28A służy do wykazania przychodów z działalności gospodarczej rozliczanej ryczałtem oraz najmu i podnajmu, rozliczanego ryczałtem. Rozliczając się w ten sposób, nie skorzystasz z rozliczenia z małżonkiem i każde z Was, będzie zobowiązane do złożenia własnego zeznania i indywidualnego załącznika PIT 28A.

Rozliczasz się ryczałtem? Pobierz PIT Format 2017 (!)

Wypełnij
zeznanie podatkowe
SZYBKO I BEZBŁĘDNIE

Dla kogo załącznik PIT 28A

Druk ten stanowi nieodłączny załącznik do deklaracji głównej PIT 28.

Złożysz go, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą rozliczaną ryczałtem, ale i w przypadku najmu (podnajmu) rozliczanego ryczałtowo.

Pamiętaj, nawet gdy nie prowadzisz firmy, a wynajmujesz np. mieszkanie, a uzyskany z tego tytułu przychody opodatkowujesz na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego, to oprócz druku PIT 28 musisz złożyć także załącznik do tego zeznania PIT 28A.

Jeżeli jednak jesteś wspólnikiem spółki cywilnej i/ lub jawnej rozliczanej ryczałtowo, to ten załącznik nie jest dla Ciebie, w takim przypadku składasz PIT 28B. Dlatego też jeżeli łączysz działalność lub najem prowadzony wyłącznie na włącznie rachunek z udziałami w spółkach opodatkowanych na tych samych zasadach, złożysz zarówno PIT 28A, jak i PIT 28B.

Jak już wiesz rozliczając się ryczałtowo, nie skorzystasz ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem, dlatego też każdy z was zobowiązany jest do złożenia własnego zeznania i ty samym do wypełnienia indywidualnego załącznika PIT 28A.

Co wykazujemy

W załączniku tym wykazujesz uzyskane kwoty przychodu w podziale na poszczególne stawki ryczałtu. Przepisujesz je więc z prowadzonej w trakcie roku ewidencji, zgodnie z podsumowaniem roku. Wpisane tu kwoty przenoszone są następnie do zeznania głównego.

Kliknij i wypełnij PIT 2018 wraz załącznikami w Programie PIT Format >>

Partnerzy:

Darmowy pit program FORMAT ułatwia wypełnić rozliczenie pit 2018 i podarować 1 % na działalność dobroczynną dla OPP
Bezpłatny program pity 2018 FORMAT uproszczą rozliczenie pit-37 i przekazanie 1 % podatku dla organizacji pożytku publicznego
Darmowy program pity FORMAT uproszczą rozliczenie pit 2018 i przekazanie 1 procent odpisu podatku z pit-37 dla OPP
Zeznanie podatkowe 2017 to prosty sposób na podarowanie dla potrzebujących 1 procenta podatku. Ułatwia to darmowy program PIT FORMAT 2018
Rozliczenia podatkowe to łatwy sposób na przekazanie dla OPP 1 % podatku. Ułatwia to bezpłatny program PIT 2017 FORMAT
Bezpłatny program PIT 2018 FORMAT wspiera organizacje pożytku publicznego w otrzymaniu 1procent podatku na ich działalność dobroczynną
Darmowy program PIT 2017 FORMAT pomaga organizacjom pożytku publicznego w pozyskiwaniu 1 % podatku na ich działalność charytatywną
Szybko i bezbłędnie. Darmowy program pit 2017 online, także pit-37 i inne pity 2017