
Możesz obniżyć podstawę opodatkowania nawet o 30% kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Zobacz, jakie wydatki podlegają odliczeniu z tego tytułu.
Tylko samodzielne złożenie PIT daje gwarancję uwzględnienia
wszystkich należnych Ci ulg i odliczeń !
Formularz dotyczy przedsiębiorców, chcących skorzystać z odliczenia obowiązującej z dniem 1 stycznia 2016 r. ulgi na działalność badawczo-rozwojową (tzw. ulgę B+R). Jeżeli przez dany rok ponosiłeś takie wydatki, będziesz miał prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym określonej kwoty kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową.
Rok 2016 to pierwszy rok, za który było możliwe odliczenie ulga B+R w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych, ulga ta bowiem zastąpiła obowiązującą do tej pory „ulgę na nowe technologie”.
Druk ten stanowi załącznik do zeznanie PIT-36 (przeznaczony dla podatników opłacających podatek według progresywnej skali podatkowej), jak i do zeznania PIT-36L(dla podatników opodatkowanych jednolitą 19% stawką podatku), także tych nabytych w spadku PIT36S i PIT 36LS.
Wykazujemy w nim koszty poniesione przez przedsiębiorcę na działalność badawczo-rozwojową (tzw. koszty kwalifikowane). Mamy więc tu wyodrębnione w poszczególnych pozycjach tej informacji, takie kategorie kosztów kwalifikowanych uprawniające do skorzystania z ulgi B+R, jak:
W załączniku PIT BR podatnik oblicza również kwotę odliczenia przysługującego mu z tytułu poniesienia kosztów kwalifikowanych w danym roku podatkowym, którą następnie przenosi do odpowiedniej rubryki zeznania PIT-36 lub PIT-36L. W zależności od rodzaju kategorii przedsiębiorstwa, kwota kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu nie może przekroczyć maksymalnie 200% kosztów - w przypadku podatnika posiadającego status centrum badawczo rozwojowego lub 100% kosztów - w przypadku innych podatników, nie posiadających tego statusu.
Wykazujemy w nim również rodzaje działalności badawczo-rozwojowej, w ramach której są ponoszone koszty kwalifikowane. Wskazujemy więc, czy są to badania naukowe, czy też prace rozwojowe oraz w kategorii badań naukowych dokonujemy wyszczególnienia ich rodzaju: czy są to badania podstawowe, badania stosowane, badania przemysłowe.
Podajemy też dane jednostek naukowych, z którymi podatnik zawarł umowę lub porozumienie, na podstawie której(ego) są prowadzone badania podstawowe. Uzupełniamy więc takie informacje takie jak : nazwę pełną i pełen adres siedziby danej jednostki.
W jednym formularzu możemy podać dane 3 jednostek, w przypadku, gdy będzie to niewystarczające, należy wypełnić kolejny(e) załącznik(i) PIT BR, podając w nim(nich) tylko identyfikator podatkowy NIP podatnika oraz brakujące dane identyfikujące jednostkę.
Małżonkowie, bez względu na sposób rozliczenia rocznego (indywidualnie, czy wspólnie z małżonkiem), składają odrębny załącznik PIT BR.
Kliknij i wypełnij PIT 2023 wraz załącznikami w Programie PIT Format >>