PIT D składają wyłacznie osoby, które rozliczają ulgi budowlane nabyte w latach ubiegłych.
Tylko samodzielne złożenie PIT daje gwarancję uwzględnienia
wszystkich należnych Ci ulg i odliczeń !
PIT D jest załącznikiem składanym wraz z zeznaniami: PIT 28, PIT 36 lub PIT 37. Załącznik też więc złożysz jeżeli dokonałeś odliczeń dotyczących wydatków poniesionych:
Załącznik ten nie dotyczy natomiast zwrotu Vat za materiały budowalne!
Pamiętaj, że gdy osiągasz dochody, które będziesz musiał wykazać na odrębnych deklaracjach (np. PIT 37 i PIT 28), to załącznik PIT D możesz złożyć tylko jeden w sytuacji chęci odliczenia 100% odliczenia. To do Ciebie należy decyzja, z jakiego tytułu przychody je odliczysz, czyli w której deklaracji je wykażesz oraz w jakim zakresie. Możesz bowiem do zeznania PIT 37 wykazać tylko 40% tej ulgi, a resztę 60% w PIT 28 ponieważ tam osiągasz większy dochód i masz większe możliwości odliczenia.
Natomiast nie skorzystasz z ulgi budowlanej, jeżeli wybrałeś rozliczenia podatku dochodowego w formie podatku liniowego, czyli składasz PIT 36L lub w formie karty podatkowej (PIT 16A).
Nie ma znaczenia czy rozliczasz się wspólnie z małżonkiem, czy też osobno - złożysz tylko jeden załącznik. Nawet gdy macie ustanowioną rozdzielność majątkową i de facto każde z was rozlicza się samodzielnie – to PIT D złożycie tylko jeden i określacie w nim zasady jej rozliczenia u każdego z was.
Jeżeli po raz pierwszy korzystasz z ulgi odsetkowej dodatkowo musisz wypełnić i dołączyć do PIT D także oświadczenie PIT 2K. Oprócz danych identyfikacyjnych, wykazujesz w nim również: rok, w którym uzyskał kredyt (pożyczkę) mieszkaniowy, kwoty uzyskanego kredytu (pożyczki), rok rozpoczęcia i zakończenia inwestycji mieszkaniowej, na sfinansowanie której podatnik zaciągnął kredyt (pożyczkę), rodzaj prowadzonej inwestycji, łączną kwotę poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją oraz kwotę wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku.
Kliknij i wypełnij PIT 2024 wraz załącznikami w Programie PIT Format >>
Wysokość poniesionych wydatków na cele mieszkaniowe będziesz musiał ustalić na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym że wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na cele mieszkaniowe, ustala się na podstawie dowodu wystawionego przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielenia kredytu (pożyczki). Dowodów tych nie dołączasz do zeznania, ale musisz je przechowywać do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
W załączniku PIT D wykażesz odliczenia zarówno od dochodu, jak i od podatku, wyróżniają je sekcje w których musisz je wykazać. I tak w sekcji B uwzględnisz odliczenia od dochodu. Będzie to więc ulga odsetkowa, kredyt bankowego lub pożyczki z zakładu pracy, otrzymane w latach 1992-1993 oraz wydatki podlegające odliczeniu w latach ubiegłych, które nie znalazły pokrycia w dochodzie za te lata.
Natomiast część C to odliczenia od podatku. Tu wypiszesz wydatki, jakie poniosłeś kontynuując gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej. Wykażesz tu te odliczenia od wydatków na cele mieszkaniowe, które nie znalazły pokrycia w podatku za te lata.