Dla każdego państwa, w którym uzyskało się przychody, należy złożyć osobny PIT ZG, który stanowi załącznik do deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Masz dwa sposoby na uniknięcie podwójnego opodatkowania.
Tylko samodzielne złożenie PIT daje gwarancję uwzględnienia
wszystkich należnych Ci ulg i odliczeń !
PIT ZG jest to rozliczenie zarobków zagranicznych. Jeżeli więc rozliczasz przychody uzyskiwane od zagranicznych podmiotów, a mieszkasz w Polsce – wynagrodzenie otrzymujesz z zagranicy lub po prostu zarobkujesz wyjeżdżając do pracy za granicę będziesz miał obowiązek złożenia PIT ZG.
Załącznik składa się odrębnie dla każdego państwa, z którego uzyskiwało się przychody. Jeżeli więc uzyskiwałeś przychody w różnych krajach to wiedz, iż do każdego kraju stosujesz odrębny druk załącznika (np. 4 kraje obce to 4 załączniki, osobno dla każdego kraju). Natomiast w każdym z załączników możesz ująć przychody z różnych źródeł np. pracy, prawa autorskie lub innych źródeł.
Jeśli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem, a każde z małżonków osiągało dochody zagraniczne, każde z nich wypełnia oddzielny PIT ZG.
Załącznika nie musisz składać w przypadku gdy przebywasz za granicą i uzyskujesz przychody z tytułu stosunku pracy zawartego w Rzeczypospolitej (np. przebywasz w delegacji). Ale w przypadku, gdy wypłaty wynagrodzenia dokonuje podmiot zagraniczny – będziesz już zobowiązany taki załącznik wypełnić.
W przypadku, gdy jesteś obcokrajowcem, który zarabia w Polsce, nie musisz z tytułu polskich zarobków składać tego załącznika.
PIT ZG składa się jako załącznik do deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Druk dołącza się odrębnie do każdego zeznania – wypełniając w załączniku wyłącznie część związaną z danym zeznaniem podatkowym, czyli podział danych przychodów na źródła:
W przypadku gdy składasz PIT-36 do przychodów uzyskanych poza granicami Polski możesz zastosować następujące metody zapobiegające podwójnemu opodatkowaniu:
Kliknij i wypełnij PIT 2024 wraz załącznikami w Programie PIT Format >>
Poszczególne metody unikania podwójnego opodatkowania, czyli w Polsce i za granicą, znajdą swoje odzwierciedlenie w tym, czy faktycznie z tego źródła powstanie jakiś dochód i podatek do zapłacenia w Polsce.
W przypadku metody zwolnienia z progresją dochód zagraniczny może wyłącznie wpłynąć na podwyższenie stawki Twojego podatku płaconego od polskich źródeł przychodów (np. zamieni podatek 12% - na podatek 32%).
W przypadku metody zwolnienia z progresją może się okazać, że faktycznie zapłacimy w części dodatkowo podatek w Polsce, mimo tego, że już raz ten podatek opłaciliśmy za granicą. By wyeliminować ten fakt wprowadzono ulgę abolicyjną, która pozwala od podatku odliczyć różnicę pomiędzy koniecznością stosowania metody zwolnienia z progresją a metodą proporcji odliczenia.
Pamiętaj, że ubiegając się o zwrot podatku zapłaconego za granicą automatycznie powinieneś go rozliczyć w Polsce, jeżeli wykazałeś go w deklaracji podatkowej i obniżył on wcześniej Twoje zobowiązanie podatkowe w Rzeczypospolitej. W przypadku uzyskania zwrotu podatku konieczne może okazać się doliczenie kwoty tego zwrotu do przychodów roku, w którym otrzymałeś ten zwrot.