W tej części naszego serwisu przedstawiamy bardzo szczegółowe informacje związane ze sporządzaniem rocznych rozliczeń podatkowych za rok 2024. Jednak bez obaw, nie musisz przedzierać się przez tę encyklopedię. Program PIT FORMAT umie to wszystko.
Tylko samodzielne złożenie PIT daje gwarancję uwzględnienia
wszystkich należnych Ci ulg i odliczeń !
Krypotowalutami są m.in. Bitcoin, Litecoin, Ethereum. Od stycznia 2019 r. przychodem podlegającym opodatkowaniu będzie dochód osiągnięty ze sprzedaży kryptowaluty, jako sprzedaż należy przy tym rozumieć nie tylko wymianę ich na środki pieniężne, ale także na towary lub usługi.
Przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się również ich zamianę na :
Wyjątkiem jest wymiana waluty wirtualnej na inną walutę wirtualną , ta nie stanowi już przychodu.
Przychód ten będzie stanowił przychód kapitałowy i będzie opodatkowany stawką podatku 19 % . A właściwą deklaracją dla rozliczenia obrotu walutą wirtualną jest PIT-38. Oznacza to, że nawet jak obrót ten dokonywany był w ramach prowadzonej działalności, nie może być rozliczony łącznie z nimi , stanowi zawsze przychód kapitałowy.
Jako podstawę opodatkowania należy przyjąć dochód, stanowiący różnicę pomiędzy sumą przychodów ze sprzedaży kryptowalut a kosztami ich uzyskania.
Kosztami będą więc jedynie poniesione wydatki bezpośrednio związane z nabyciem lub zbyciem kryptowaluty. Będzie to np.: koszt ich nabycia, koszty ogłoszeń dotyczących sprzedaży, czy też prowizja dla podmiotów świadczących usługi wymiany między wirtualnymi walutami, a środkami płatniczymi oraz dla podmiotów prowadzących rachunki w tej walucie.
Pamiętajmy przy tym, że wszystkie poniesione koszty muszą być udokumentowanie, muszą bowiem jednoznacznie identyfikować nabywcę i będą one mogły być potrącone jedynie w tym roku, w którym zostały poniesione.
Dodatkowo ani przychodów ani kosztów z takiego zbycia nie mogą być łączone z pozostałymi kwotami w ramach całej grupy kapitałów pieniężnych, nie można łączyć go więc rozliczyć wspólnie z przychodem ze sprzedaży akcji, udziałów, czy praw finansowych. Obrót nimi rozliczymy dopiero na koniec roku w deklaracji rocznej i dopiero wtedy zapłacimy ewentualny podatek z nimi związany w terminie rozliczenia deklaracji PIT 38.
W PIT-38 mamy wyodrębnioną rubrykę , w której wykażemy jako odrębne pozycje przychody ze zbycia walut wirtualnych. Będzie to cz. E poz. od 34 do 38.
Do tego rodzaju przychodu nie zastosujemy też żadnych ulg i odliczeń podatkowych.
W przypadku krypto walut nadwyżka kosztów nad przychody jest przenoszona do rozliczenia na kolejny rok podatkowy, niekoniecznie następnym, podatnik może sam zdecydować który to rok może być, może wybrać ten, w którym dochód wystarczył by do pełnego odliczenia . Pojęcie straty więc tu nie występuje.
Pobierz darmowy Program PIT Format i wyślij swój PIT za 2024 przez internet>>