Z dniem 1 stycznia 2016 r., na mocy ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności (Dz. U. z 2015 r., poz. 1767), wprowadzona została ulga na działalność badawczo-rozwojową (B+R), która zastąpiła ulgę dotychczasową ulgę „na nabycie nowych technologii".
Z ulgi B+R mogą skorzystać podatnicy uzyskujący dochody z działalności gospodarczej i rozliczają się według skali podatkowej (PIT-36) lub podatkiem liniowym (PIT-36L) i którzy w ramach swojej działalności ponoszą koszty związane z działalność badawczo-rozwojową, w tym także badania naukowe oraz prace rozwojowe. Koszty te nie mogły być zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Podatnicy, którzy zamierzają skorzystać z ulgi, są obowiązani w prowadzonej ewidencji (podatkowej księdze przychodów i rozchodów) wyodrębnić koszty działalności B+R w osobnej kolumnie. Muszą więc stosować obowiązujący od kwietnia 2016 r. nowy wzorów tej ewidencji.
Prawo do odliczenia nie przysługuje też podatnikowi, jeżeli prowadził w roku podatkowym działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.
Odlicza się od podstawy opodatkowania część kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność B+R, tzw. „kosztów kwalifikowanych".
Zyskujesz więc podwójne odliczenie, raz gdy zaliczyłeś je do kosztów uzyskania przychodów i drugi, gdy zastosujesz tę ulgę w zeznaniu rocznym.
Nową definicje działalności badawczo-rozwojowej, badań naukowych i prac rozwojowych zawiera art. 5a pkt 38–40 updof.
Zgodnie z nią działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
I tak zgodnie z przepisami badania naukowe dzielą się na:
Natomiast prace rozwojowe oznaczają nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:
Kliknij i rozlicz każdą ulgę w PIT 2024 w Programie PIT Format >>
Za koszty kwalifikowane uznaje się w szczególności koszty poniesione na:
Kwota kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu nie może przekroczyć maksymalnie 200% - w przypadku podatnika posiadającego status centrum badawczo rozwojowego lub 100% kosztów - w przypadku innych podatników, nie posiadających tego statusu.
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. Koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w odpowiednim limicie wykazujemy w PIT-BR, stanowiącym załącznik do głównego zeznania rocznego.
Jeżeli w roku podatkowym, w którym ma być dokonane odliczenie, poniosłeś stratę lub wielkość Twojego dochodu będzie niższa od kwoty przysługujących ci odliczeniu, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe następujące bezpośrednio po roku, w którym skorzystałeś lub miałeś prawo skorzystać z odliczenia.