Często się zdarza, że ulga budowlana jest mylona ze zwrotem VAT za materiały budowlane. Jednakże zwrócić tu należy uwagę, iż w momencie, gdy chcemy odzyskać zwrot VAT nie wypełniamy rocznej deklaracji PIT tylko druk VZM-1. Dawna ulga budowlana zwana również dużą ulga mieszkaniową i małą ulga mieszkaniową została zlikwidowane 01 stycznia 2002 r. W chwili obecnej z ulgi budowlanej skorzystasz tylko na zasadzie praw nabytych.
Jak już wcześniej zostało wspomniane, z ulgi tej skorzystasz na zasadzie praw nabytych, co oznacza, że nie można w danym roku rozpocząć korzystania z ulgi. W przypadku, gdy korzystałeś z ulgi, możesz wiec w latach następnych kontynuować odliczenie na podstawie przepisów, które obowiązywały w roku podatkowym, w którym nabyłeś prawo do skorzystania z ulgi.
Będziesz więc miał możliwość skorzystania z ulgi, jeżeli w latach 1992-1996 nabyłeś prawo do odliczania od dochodu wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe, a wydatki te nie znalazły pokrycia w dochodach osiągniętych w latach 1992-2001. Podsumowując uprawniony do odliczenia tej ulgi będziesz, gdy kwota Twojego dochodu (podatku) była zbyt niska, aby odliczyć wówczas ulgę w pełnym zakresie.
Do rodzaju ulg mieszkaniowych, z których możesz nadal korzystać z odliczenia, zaliczyć można:
Kliknij i rozlicz każdą ulgę w PIT 2024 w Programie PIT Format >>
Jeżeli nabyłeś prawo do ulgi budowlanej w latach 1997 – 2001, przysługiwała Ci możliwość odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację inwestycji poniesionych od 1 stycznia 2002 r. do 31 grudnia 2004 r. Wydatki te mogłeś rozliczać w zeznaniach składanych za lata 2002 – 2004, a jeżeli nie miały one pokrycia w podatku, podlegają one odliczeniu od podatku w zeznaniach podatkowych składanych za lata następne aż do całkowitego ich odliczenia.
W ramach kontynuacji ulgi budowlanej możesz odliczać wydatki budowlane również od dochodu. Dotyczyć będzie Cię to wówczas, gdy w latach 1992 – 1996 nabyłeś prawo do odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe, a wydatki te nie znalazły pokrycia w dochodach osiągniętych w latach 1992 – 2001. W ramach ulgi budowlanej od dochodu można również odliczać wydatki poniesione od 2002 do 2004 r. aż do całkowitego rozliczenia ulgi nierozliczonej w latach poprzednich.
Wysokość wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, czyli np. faktury, rachunki itp. Dowodów tych nie należy dołączać do zeznania, należy je jednak przechowywać do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Małżonkowie rozliczający się indywidualnie oraz małżonkowie opodatkowujący swoje dochody łącznie, jeżeli dokonują odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych, składają jeden załącznik PIT-D, podając w nim dane identyfikacyjne obojga małżonków. Zasada ta nie będzie Cię dotyczyć jeżeli w stosunku do was sąd orzekł separację.
Załącznik PIT-D na którym rozliczysz ulgę budowlaną, należy dołączyć do zeznania składanego przez Ciebie lub współmałżonka do zeznania PIT-28, PIT-36, PIT-37, bądź w przypadku wspólnego rozliczenia do PIT-36 albo PIT-37.