
Ulga na robotyzację jest narzędziem wprowadzonym w celu zwiększenia produktywności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na rynku polskim i międzynarodowym. Ma ona zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w robotyzację produkcji, zwalniając ich z części należnego podatku.
Z ulgi na robotyzację skorzystasz, jeżeli dochody z Twojej działalności opodatkowane są na zasadach ogólnych według skali podatkowej (PIT 36) oraz podatkiem liniowym (PIT 36L). Nie jest natomiast dostępna dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej. Wraz z deklaracją PIT 36 lub PIT36L składa się informację, według ustalonego wzoru, wykazującą poniesione koszty podlegające odliczeniu w ramach ulgi na robotyzację.
Z tej preferencji może skorzystać firma, która zakupi i zainstaluje robota przemysłowego. W praktyce
Zgodnie z art. 52jb ustawy PIT podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację. Kwota odliczenia nie może być jednak wyższa niż kwota dochodu osiągniętego przez podatnika w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Będziesz mógł zatem odliczyć od podstawy obliczenia podatku 50% wydatków poniesionych na robotyzację. Musisz jednak pamiętać że odliczenia tego dokonasz maksymalnie do kwoty uzyskanego przez Ciebie dochodu z tejże działalności gospodarczej.
Drugą bardzo ważną kwestią, o której musisz pamiętać to, że ulga na robotyzację jest ulgą limitowaną terminowo i ma jedynie zastosowanie tylko do wydatków na robotyzację poniesionych w latach 2022-2026.
W sytuacji gdy w danym roku podatkowym poniesiesz stratę lub uzyskasz dochód w wysokości niższej od przysługujących Ci odliczeń- masz prawo do odliczenia tych wydatków w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym skorzystałeś lub miałeś prawo skorzystać z odliczenia.
Do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację zaliczysz:
Definicja robota przemysłowego została zawarta w art. 52jb ust 3 ustawy PIT. Zgodnie z tym przepisem przez robota przemysłowego rozumiemy automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadająca właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:
Istotne jest, że aby można było mówić o robocie przemysłowym wszystkie wymienione wyżej warunki musza być spełnione łącznie.
Dodatkowo ustawa objaśnia, co należy rozumieć przez maszyny i urządzenia preferencyjne. Są to przede wszystkim:
a) nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania i wykonywania pomiarów,
b) obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras i wyoblarek.
Odliczeń dokonujesz bezpośrednio w zeznaniu podatkowym PIT-36 , PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS.