Ulga prorodzinna, inaczej nazywana ulgą na wychowanie dzieci, polega na odliczeniu do podatku kwoty zależnej od okresu wychowywania dziecka w danym roku, a dotyczącej dziecka spełniającego ustawowo określone warunki.
Prawo do odliczenia od podatku kwoty ulgi prorodzinnej i otrzymania dodatkowego zwrotu z tego tytułu będzie Ci przysługiwało, gdy w roku podatkowym:
Od 2023 r. ograniczenia te nie dotyczą podatnika i jego małżonka, którzy wykonywali władzę, pełnili funkcję albo sprawowali opiekę w stosunku do jednego dziecka, posiadającego:
Bez znaczenia jest też tu, w której części roku dochody te zostały uzyskane, zmiana obowiązuje bowiem w stosunku do całego roku.
W zasadzie tylko na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej, jesteś obowiązany przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia tj.:
Kliknij i rozlicz każdą ulgę w PIT 2024 w Programie PIT Format >>
Przy odliczeniu podlega każdy miesiąc kalendarzowy roku podatkowego, gdzie miałeś prawo takiego odliczenia w stosunku do:
Kwota przysługującej do odliczenia ulgi będzie dotyczyć was, gdy jesteście rodzicami, opiekunami prawnymi dziecka albo gdy pełnicie funkcję rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Przysługującą wam roczną kwotę odliczenia, możecie odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej ustalonej przez was proporcji. W przypadku, gdy nie jesteście zgodni w tej kwestii, to każdemu z was przysługuje odliczenie w częściach równych, tj. w kwocie stanowiącej połowę przysługującej na każde dziecko kwoty.
W przypadku, gdy dziecko będące pod waszą opieką z jakiś przyczyn zostaje przekazane w tym samym roku podatkowym do rodziny zastępczej albo do opiekuna prawnego i może to nastąpić w trakcie miesiąca – każdemu z opiekujących się dzieckiem przysługuje w tym miesiącu odliczenie w kwocie stanowiącej 1/30 miesięcznej kwoty odliczenia za każdy dzień sprawowania nad nim opieki. Zasada ta nie będzie was dotyczyć w przypadku rozwodu, ponieważ nie ma w tym wypadku obowiązku ani możliwości podzielenia ulgi na dni.
W przypadku wychowywania większej ilości dzieci brak jest limitu dochodu a roczna kwota ulgi może wyglądać następująco:
Odliczenie nie będzie Ci przysługiwać już od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko:
Z ulgi prorodzinnej nie skorzystasz również, gdy Twoje dziecko prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną liniową 19% stawką podatku lub ryczałtem ewidencjonowanym lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane jednolitą 19% stawką podatku albo podlega przepisom ustawy o podatku tonażowym.
Nie będziesz miał również prawa do ulgi, jeżeli Twoje pełnoletnie uczące się dziecko uzyskało dochody z pracy z zagranicy (np. w Niemczech) w kwocie większej niż 3.089 zł.
Odliczenia kwoty przysługującej ulgi wykażesz w swoim zeznaniu podatkowym tylko w przypadku rozliczenia się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych tj.:
a także w załączniku PIT-O, który dołączysz do swojego zeznania – należy tu również wypełnić (oprócz kwoty przysługującej ulgi) numery PESEL dzieci, a w przypadku braku tych numerów – imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci.
Jeżeli opodatkowujesz się wspólnie z małżonkiem składacie jeden PIT-O. W przypadku, gdy obojgu z was przysługuje ulga, ale chcielibyście skorzystać z rozliczenia indywidualnego, to każde z was składa odrębny załącznik z zaznaczeniem opcji “cały rok” i odpowiednio wprowadza kwotę odliczenia. Jeżeli odliczenia dokonuje tylko jeden rodzic, to drugi nie dołącza PIT-0 do swojego zeznania.
Może zdarzyć się tak, że zabraknie wam podatku do odliczenia pełnej kwoty przysługującej ulgi. W tym przypadku masz prawo otrzymać różnicę między kwotą przysługującego odliczenia, a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym. Jest to tzw. dodatkowy zwrot ulgi, który nie może przekroczyć sumy kwot zapłaconych przez Ciebie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Istotną informacją jest, że nie możesz uwzględnić składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które:
Kliknij i rozlicz każdą ulgę w PIT 2024 w Programie PIT Format >>
Dodatkowo zwrot kwoty niewykorzystanej ulgi jest limitowany łączną kwotą zapłaconych przez was składek, które podlegają odliczeniu. Wyjątkiem są składki odliczone od przychodu zwolnionego z tytułu tzw. ulgi dla młodych, je również będziesz mógł zaliczyć do limitu tego dodatkowego zwrotu.
Kwota zwrotu niewykorzystanej ulgi limitowana łącznymi składkami może być zwrócona w dowolnej proporcji określonej przez Was jako rodziców, opiekunów prawnych lub rodziców zastępczych. Z powyższego sposobu ustalenia kwoty zwrotu limitowanej wysokością łącznych składek możesz również skorzystać, gdy owdowiałeś w trakcie roku podatkowego, pod warunkiem że związek małżeński, z którego pochodzą wspólne dzieci, został zawarty przed rozpoczęciem roku podatkowego.
Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci wykażesz w części M w deklaracji rocznej PIT-36 lub części I w deklaracji rocznej PIT-37.