Rozlicz pit jak
dotychczas!
SZYBKO I BEZBŁĘDNIE

Niezbędnik podatnika

  1. Jak rozliczyć PIT 2024
  2. Którą deklarację wybrać
  3. Który załącznik wybrać
  4. Złożenie deklaracji
  5. Metody opodatkowania
  6. Źródła przychodów
  7. Koszty uzyskania przychodu w stosunku pracy
  8. Stawki podatkowe i kwota wolna od podatku
  9. Danina solidarnościowa
  10. Zerowy PIT dla młodych
  11. Zerowy PIT dla rodziny 4 plus
  12. Zerowy PIT dla emerytów
  13. Zerowy PIT dla powracających lub zmieniających rezydencję
  14. Doliczenia do dochodu o podatku
  15. Ulgi i odliczenia
  16. 1,5 procent podatku
  17. Złożenie zeznania
  18. Zwrot nadpłaty podatku
  19. Zapłata podatku
  20. Najczęściej popełniane błędy
  21. Konsekwencje nie złożenia zeznania
  22. Korekta deklaracji
  23. Pobierz darmowy program pit 2024 i wypełnij zeznanie podatkowe

Potwierdzenie złożenie deklaracji przez internet

Do obowiązków każdego podatnika, oprócz składania deklaracji podatkowych w terminie, należy dodatkowo przechowywanie potwierdzeń ich nadania. Jednym z takich potwierdzeń jest właśnie UPO - Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Istotne również jest to, że jak przy każdym potwierdzeniu przechowywać należy swój numer UPO przez okres 5 lat.

Co to jest UPO?

Zgodnie z definicją zapisaną w Ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. z 2013 r. poz. 235): Urzędowe poświadczenie odbioru to dane elektroniczne dołączone do dokumentu elektronicznego doręczonego podmiotowi publicznemu lub połączone z tym dokumentem w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana dokonana w tym dokumencie jest rozpoznawalna, określające:

  1. pełną nazwę podmiotu publicznego, któremu doręczono dokument elektroniczny,
  2. datę i godzinę doręczenia dokumentu elektronicznego rozumiane jako data i czas wprowadzenia albo przeniesienia dokumentu elektronicznego do systemu teleinformatycznego podmiotu publicznego,
  3. datę i godzinę wytworzenia urzędowego poświadczenia odbioru

Jest to więc jedyny dokument potwierdzającym przyjęcie e-deklaracji (czyli wysłanej przez Internet) do Urzędu. Dokument ten można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów lub z programów umożliwiających wysyłanie deklaracji rocznych za pośrednictwem Internetu.

Urzędowe poświadczenie odbioru stanowi najważniejsze dla Ciebie potwierdzenie złożenia i przesłania PIT przez Internet. Potwierdza on przede wszystkim poprawność wysyłki Twojego rozliczenia rocznego pod względem formalnym. Otrzymanie numeru UPO jest więc potwierdzeniem, że Twój PIT znalazł się w organie podatkowym w dacie, w której numer ten został Tobie przekazany.

Co to jest numer referencyjny?

Istotną informacją jest, że dokument UPO generowany jest na podstawie otrzymanego wcześniej numeru referencyjnego. Numer referencyjny natomiast, stanowi informację o wysłaniu druku deklaracji rocznej drogą elektroniczną i wpłynięciu informacji o wysyłce do systemu Ministerstwa Finansów.

Numer referencyjny, który otrzymasz zaraz po przesłaniu deklaracji przez internet nie możesz traktować więc jako złożenie deklaracji. Powinieneś traktować go jako numer sprawy jaką złożyłeś w urzędzie, ponieważ taki numer otrzyma również deklaracja, która pod względem formalnym zostanie w późniejszym etapie (czyli przy pobraniu UPO) odrzucona przez strony Ministerstwa Finansów.

Pobierz darmowy Program PIT Format i wydrukuj lub wyślij swój PIT 2024 przez internet >>

Jak to działa

W pierwszej kolejności sporządzasz swoje zeznanie roczne na stronach ministerstwa lub w programie przeznaczonego do rozliczeń rocznych. Po sprawdzeniu swojej deklaracji masz możliwość wysłania jej droga elektroniczną - zazwyczaj jest to przycisk: Wyślij.

Po wysłaniu deklaracji przez Internet otrzymujesz numeru referencyjny z systemu e-deklaracji. System sam weryfikuje wstępnie przesłany formularz i nadaje mu odpowiedni status.

Status, który umożliwia pobranie UPO to status 200. W przypadku innego statusu, będziesz musiał sprawdzić poprawność swojej deklaracji na podstawie sugestii jakie otrzymasz przy próbie pobrania UPO i ponowić wysyłkę swojego PITu. W przypadku, gdy status jest inny niż 200 - powinieneś uznać, że Twoja deklaracja nie została dostarczona do urzędu.

Natomiast całkowity brak otrzymania numeru referencyjnego oznacza, że deklaracja w ogóle nie trafiła do systemu. Może być to spowodowane np. problemami z internetem lub przeciążeniem systemu e-deklaracji. Warto więc poczekać chwilę i upewnić się, że otrzymałeś numer referencyjny. Po otrzymaniu statusu 200 możesz wygenerować swoje UPO i załączyć je do wysłanej deklaracji - jeżeli zdecydujesz się na jej wydruk do czego zachęcamy.

Kiedy masz pewność, że dopełniłeś swój obowiązek podatkowy?

Data w której otrzymałeś UPO stanowi potwierdzenie daty złożenia Twojej deklaracji i dotarcia jej do organu podatkowego. Warto takie UPO wydrukować lub jeżeli istnieje możliwość wydrukować wysłaną e-deklarację wraz z nadanym numerem UPO.

Dobrze jest pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru jeszcze w dacie możliwego złożenia deklaracji ze względu na ewentualną możliwość ponownej wysyłki deklaracji np. w przypadku pomyłki w danych autoryzujących.

Pamiętaj, że czas jaki masz do wysłania swojego zeznania rocznego w formie e-deklaracji, jest do wymaganego dnia złożenia danej deklaracji do godziny 23:59. Jeżeli więc zdecydujesz się na wysyłkę w ostatniej chwili może okazać się, iż nie dopełnisz wówczas terminu złożenia zeznania.

Może zdarzyć się tak, że czas oczekiwania na UPO może się wydłużyć po złożeniu deklaracji do weryfikacji. Może być to spowodowane, gdy system e-deklaracji przyjmuje znaczną ilość formularzy (zauważalne jest to w znacznej mierze pod koniec terminów rozliczeniowych). Oczekiwanie na UPO może się wydłużyć wówczas do kilku – kilkunastu godzin. Dlatego pamiętaj - nie zostawiaj swojego rozliczenia na ostatnią chwilę.