Rozlicz pit jak
dotychczas!
SZYBKO I BEZBŁĘDNIE

Niezbędnik podatnika

 1. Jak rozliczyć PIT 2023
 2. Którą deklarację wybrać
 3. Który załącznik wybrać
 4. Złożenie deklaracji
 5. Metody opodatkowania
 6. Źródła przychodów
 7. Koszty uzyskania przychodu w stosunku pracy
 8. Stawki podatkowe i kwota wolna od podatku
 9. Danina solidarnościowa
 10. Zerowy PIT dla młodych
 11. Zerowy PIT dla rodziny 4 plus
 12. Zerowy PIT dla emerytów
 13. Zerowy PIT dla powracających lub zmieniających rezydencję
 14. Doliczenia do dochodu o podatku
 15. Ulgi i odliczenia
 16. 1,5 procent podatku
 17. Złożenie zeznania
 18. Zwrot nadpłaty podatku
 19. Zapłata podatku
 20. Najczęściej popełniane błędy
 21. Konsekwencje nie złożenia zeznania
 22. Korekta deklaracji
 23. Pobierz darmowy program pit 2023 i wypełnij zeznanie podatkowe

Złożenie deklaracji

Przed przystąpieniem do sporządzania zeznania podatkowego weź pod uwagę kilka kwestii porządkowych, które bowiem decydować będą o tym, czy Twój formularz PIT zostanie uznany za złożony przez organy podatkowe.

Po pierwsze : Wyślij zeznanie do właściwego urzędu! Swoje zeznanie należy wysłać do właściwego urzędu, mówi o tym Ordynacja Podatkowa. Jakiego dowiesz się czytając rozdział „Jaki urząd wybrać”. Niemniej jednak w tym przypadku, nawet jak przez pomyłkę wybierzesz niewłaściwy urząd, wiedź, że nie oznacza to jednakże niewywiązania się z obowiązku podatkowego. Urzędy Skarbowe prześlą między sobą twoje zeznanie, a za dzień jego złożenia zostanie uznany dzień faktycznego wpływu deklaracji podatkowej do urzędu, bez względu jakiego. Pamiętaj też, że również przypadku wysyłki elektronicznej Twojego PITa, będziesz musiał podać właściwy urząd skarbowy, pomimo iż trafia na zbiorczy serwer. To numeryczny kod urzędu decydować będzie do jakiego zostanie potem przesłany. Jeżeli spostrzeżesz swoja pomyłkę w urzędzie, niezwłocznie złóż korektę deklaracji.

Po drugie : wpisz właściwy identyfikator podatkowy! Nakazuje tego z art. 11 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Musisz więc rozważyć, czy NIP, czy Pesel będzie w Twoim przypadku odpowiednim. Weź pod uwagę nie tylko fakt prowadzenia działalności, ale czy nie jesteś płatnikiem składek ZUS lub VAT. Choć niepodanie przez podatnika numeru identyfikacji podatkowej lub podanie numeru nieprawdziwego jest wykroczeniem skarbowym. W praktyce jednak w takim wypadku nie narazisz się na kary, jak do tej pory było to traktowane jako pomyłka, a nie wykroczenie skarbowe, niemniej jednak możesz zostać wezwany do wyjaśnień.

Po trzecie : pilnuj terminu! Wywiąż się ze swojego obowiązku w ustawowym terminie. Przesłanie zeznania za późno, będzie wiązało się z nałożeniem grzywny. W takim przypadku będzie to uznane na wykroczenie skarbowe. Dlatego nie odkładaj sporządzenia PITa na sam koniec. Im wcześniej wyślesz formularze deklaracji, tym szybciej otrzymasz ewentualny zwrot lub będziesz miał więcej czasu na reakcję i naprawę błędów i pomyłek. Nie utracisz wówczas prawa do skorzystania z ulg lub przekazania 1,5% podatku organizacją pozarządowym.

Pobierz darmowy Program PIT Format i wyślij swój PIT za 2023 przez internet>>